Радна група за ментално здравље и сигурност младих Владе Републике Србије, у оквиру пројекта „Кризна психосоцијална подршка заједници”, коју спроводи Институт за ментално здравље, основала је Центар за младе (ЦЕЗАМ) у Ресавској улици, бр. 22. ЦЕЗАМ је простор у којем млади узраста од 10 до 30 година могу да добију подршку кроз различите активности.
у вези одлуке града Београда о додели ђачке помоћи од 20.000,00 динара
1. разред | 2. разред | 3. разред | 4. разред | 5. разред | 6. разред | 7. разред | 8. разред |
У ОШ "Старина Новак" у четвртак, 14.12.2023. је одржано Дружење са бакама и декама. Ђаци млађих разреда су у школу довели своје баке и деке. Заједно су рецитовали, глумили, учили, играли, певали, израђивали креативне предмете, писали честитке, играли стони тенис и забављали се. Видели су једни од других како да што лепше и квалитетније организују своје заједничко слободно време. Сви су били лепо расположени. Представили су се једни другима и створили дивну атмосферу пуну уважавања и спонтане блискости. На крају су се послужили чајем и кексићима. Сви су отишли са осмехом и лепом успоменом. Учитељице Слађа и Љиљана су испратиле њихове наступе и уживале са њима у овом дружењу.
С.Ђ.
Представници удружења „Друг није мета“, психолог и психотерапеут Урош Рајаковић и Ана Крстајић, су 8.12.2021.године, у библиотеци наше школе, одржали радионицу родитељима ученика седмог разреда уз поштовање свих епидемиолошких мера.
Тема радионице је била вршњачко насиље, како препознати да ли је дете изложено вршњачком насиљу (на интернету и ван њега), како родитељи да поспеше своју комуникацију са дететом и како избећи неке од најчешћих родитељских замки.
На радионици је било речи и о различитим стиловима родитељства као и какав утицај сваки од њих има на децу. Радионичарски рад је изузетно подстицајан јер представља интеракцију, групни рад и активан приступ проблему, што је и овог пута био случај. Родитељи су од психолога и психотерапеута Уроша Рајаковића добили одговоре на многа питања која се тичу родитељстава, насиља у школи као и дигиталног насиља.
Ана Крстајић је представила пројекат националне платформе за превенцију насиља у школама „Чувам те“ који удружење „Друг није мета“ реализује у сарадњи са Владом Републике Србије.
Више о удружењу „Друг није мета“ можете пронаћи на сајту: https://www.drugnijemeta.rs/, а о националној платформи за превенцију насиља „Чувам те“ на сајту: https://cuvamte.gov.rs/.
Јелена Јовановић
Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије у свом допису основним и средњим школама број: 601-01-039/2021-20 од 05.10.2021, као облик превенције насиља у школама, доставило је линкове са корисним ресурсима који се могу користити у реализацији превентивних активности. У циљу планирања и реализовања, као и упућивања у начине поступања у превенцији насиља, поменути материјал ресорног министарства се може преузети преко следећих линкова:
(на платформи су постављене обуке за наставнике, родитеље и ученике, као и други ресурси за превенцију насиља и дискриманације)
Водич „Деца у дигиталном добу“ који је намењен запосленима у образовању, родитељима, старатељима, и свима који раде са децом, учествују у њиховом васпитању и образовању и желе да се информишу о томе на који начин могу да допринесу безбедном и конструктивном коришћењу дигиталних уређаја и интернета код деце предшколског и млађег школског узраста
Цртани филмови за децу који обрађују више тема, укључујући и тему понашања на интернету и нежељеног (штетног) садржаја
Онлајн обука „Деца на интернету“ и квиз за одрасле на тему безбедног коришћења интернета.
Портал је тематски подељен а једна тема је о интернет предаторима.