Menu

Музички фестивал “Јесења бајка” у Будимпешти

Позив да хор ОШ “Старина Новак” учествује на музичком фестивалу у Будимпешти био је прави изазов, знајући да се у Будимпешти организују јединствене, масовне друштвене активности посвећене музичким манифестацијама. Прихватили смо изазов трудећи се да у најбољем светлу прикажемо школу, град Београд и Србију. Педесеторо ученика у пратњи три наставнице учествовало је на фестивалу.

Први дан смо искористили за упознавање града.

Будимпешту, престоницу Мађарске, Дунав дели на два дела. Ланчани мост из 19. века повезује брдовиту област Будима са равном Пештом. Стари град Будим, где историјски музеј Будимпеште прича причу о животу у граду од римских времена. Трг Тројства је Матијин трг из 13. века и торањ Рибарског бастиона са којег се пружа прекрасан поглед.

А река Дунав, тако иста, а истовремено и различита од оног нашег београдског дела, даде подршку ученицима ОШ “Старина Новак”.

Другог дана, пре наступа, посећен је, као својеврсни културни центар, мађарски град Сентандреја.

Бројне уметничке галерије и музеји, као и калдрмисане улице по којима је овај град познат, разлози су зашто је окарактерисан као културни центар. Мада, не бисмо погрешили ако бисмо навели да је читав град уствари музеј на отвореном, како због дуге историје града, тако и због изузетног културног и историјског наслеђа.

После овог интелектуалног надахнућа, хор ученика ОШ “Старина Новак” је у својој изводби две композиције: „Ћирило и Методије“ и „Маријо Славна“ показао своје умеће, поносно представљајући своју школу, град и земљу, што је као потврду дала публика својим аплаузом и овацијама.

А учесници из Србије, Бугарске, Украјине, Румуније, Мађарске, Босне, са Кипра осетили су право задовољство оног бити учесник и искусити различите стилове музике и различите атмосфере у оквиру фестивала!

Трећи дан, пре повратка, искусни водич је детаљно описао историјски значај како Будима, тако и Пеште, детаљно описујући сваки детаљ ових знаменитости.

А за сам крај лепоту овог путовања улепшао је тропикаријум у Будимпешти. Представљајући највећи акваријум са сланом водом у Централној Европи, а поред бројних врста риба и осталих морских бића, садржи и друге егзотичне животиње. Најзанимљивији део тропикаријума је свакако стаклени тунел из којег се могу посматрати морски пси, раже и друге врсте риба.

Повратку у Београд допринос даје новостечено искуство.

А важније од свега, представа да смо сви ми једна велика, лепа, школска породица!

Катарина Рибић